Обухівський район

СМТ.КОЗИН. Куди піти, що подивитись, кого побачити?

Вчора ми розповіли про Великодмитровицьку громаду, а сьогодні  – про смт.Козин.

ІСТОРІЯ КОЗИНА

Населення Козина складає на 01.01.2010 року 3204 чоловік, по офіціальному складу воно поділяється : українці – 88%, росіяни – 10,1%, білоруси – 0,7%, поляки – 0,2% , інші – 0,1%.

Історія селища починається із появою в ХІ ст. кількох хуторів, які заснували в ті далекі часи ченці Києво-Печерської Лаври. Біля одного з них, а саме хутора «Монашеського » в пізніші роки селились переселенці з інших місць, які шукали кращої долі тут на придніпровських вільних землях.

До 1787 року Козин, в якості хутора належав Києво-Печерській Лаврі. Наступні роки Козин згадується як « деревня Велико-Дмитровской волости, Киевского уезда ». В матеріалах центрального архівного фонду читаємо: «Деревня Козин (Казённая). В ней дворов 157, жителей всего 815 человек ; из них мужчин – 427, женщин – 388. Главное занятие  – хлебопашество, некоторые же крестьяне отправляются на заработки, главным образом, в Киев».

У 1900 році в Козині було відкрито однокласне народне училище Міністерства народної освіти. В 1903 була збудована перша школа. З 1918 року по 1920 роки в селі діяв ревком.

В 1920 році була утворена сільська рада. Першим її головою Бутенко Андріан Андрійович. До утворення колгоспу основним видом занять козинців було рибальство. Виловлену в водоймах рибу відвозили на продаж у Київ.

В 1929 році Козинські рибалки об’єднались в Риболовецький кооператив – Артіль « Воля ». В 1933 році в Козині був утворений колгосп « Ім. Сталіна ». В тому ж 1933 році Артіль « Воля » і колгосп об’єднались, утворивши один рибколгосп « Ім. Першого травня ». В 1932-1933 роках Козин потерпав від Голодомору. Люди пухли і вмирали з голоду. Загальне число жертв голодомору в Козині 169 осіб.

Першого серпня 1941 року село було окуповане німецько-фашистськими загарбниками. Біля 270 односельчан були мобілізовані на фронт. Загину на фронтах 117 чоловік. На примусові роботи до Німеччини біло вивезено 156 осіб молоді. В 1941-1942 роках в Козині діяла підпільна молодіжна партизанська організація « Честь і Батьківщина », чисельністю 19 чоловік. 8 листопада 1943 року Козин був звільнений від німецької окупації воїнами І-го Українського фронту.

З 1958 року Козин має статус селища міського типу.

ПРО КОЗИН

“Селище міського типу Козин, Обухівського району, Київської області Походження назви селища губиться в глибині віків. Існує кілька версій походження назви, але найвірогідніше ця назва походить від того, що з давніх давен в цих місцях водилося безліч диких кіз. Козин розташований на південь від Києва, за 30 кілометрів від його центру і межує з Київською міською смугою. Зі сходу територію Козина омиває ріка Дніпро, а із заходу цю територію обмежовує автомобільна магістраль « Київ-Обухів».

Через Козин протікає річка Козинка, яка являється рукавом Дніпра. За 6 кілометрів від Козина знаходиться найбільша залізнична станція «Таценки», що належить залізниці «Київ-Миронівка »”.

В Козині працюють підприємства :

1. Козинське лісництво із загальною площею території 4302 га. Основна господарська діяльність лісництва – ведення лісового господарства, куди входить:

 • рубка-догляд – 32,6 га на рік ;
 • вибірково-санітарна рубка – 20 га на рік.
 • відновлення лісу – 15,6 га/рік
 • заготівля лісового насіння – 521 кг/рік

2. Лісозаготівельний цех. Рік заснування – 1968. Його промислова продукція – пиломатеріали 100 м3/місяць, та столярні вироби. Форма власності – державна.

3. ВАТ « Космос ». Рік заснування 1958, як промартіль. В наступні роки мав назви : « Козинський завод побутової хімії », « Цех № 87 об’єднання « Кристал » », завод « Космос ». З 1994 року – ВАТ « Космос ». Форма власності – колективна. Види промислової продукції і товари народного вжитку з пластмаси.

4. ЗАТ « Зв’язок». Рік заснування – 1979, як « Територіально-експлуатаційне управління зв’язку № 5 міннафтогазбуду СРСР ». З 1996 року – ЗАТ « Зв’язок ». Форма власності – приватна. Господарська діяльність ЗАТ « Зв’язок » – надання послуг зв’язку, та будівництво інженерних споруд. (обсяги – 2 млн. грн./рік)

СЕЛИЩНА РАДА

08711, Київська область, Обухівський район, смт. Козин, вул. Партизанська, 2
тел/факс: (044) 251-65-83, (04572) 394-69

Голова ради:Гартік Валерій Володимирович

Секретар ради:Черванчук Тетяна Григорівна

Розпорядок роботи:пн-чт з 8:00 до 17:00 пт з 8:00 до 16:00, обід з 12:00 до 13:00

Прийом громадян селищним головою:середа з 8:00 до 12:00

Coat of Arms of Kozyn 2007.png

герб

Прийом громадян землевпорядником:пн, ср. з 8:00 до 12:00
Код КОАТУУ: 3223155400

В 2008 році зданий в експлуатацію новий спортивний комплекс який включає в себе : футбольне поле зі штучними покриттям, майданчики для волейболу, баскетболу, тренажерного устаткування, бігові доріжки. В Козині відкрито історико-краєзнавчий музей, музей Анатолія Солов’яненка, літературний музей Обухівщини. Працює готель « Візит ». Починаючи з другої половини ХХ століття Козин ставав все більш відомим як зона відпочинку і оздоровлення для сотен і тисяч трудящих Київських підприємств і установ. Пісчані береги річки Кизинки, Дніпра, багатьох озер слугували пляжами в літній період року, а лісові смуги, відкриті лугові простори – для зимових видів спорту. В останні роки, в результаті інтенсивної забудови території на околицях селища приватними забудовниками, значна частина Козинського ландшафту для відпочинку і спорту втрачена.

На території селища діють два православні храми :

 • Свято-Покровська церква УПЦ КП ;
 • Свято-Борисо-Глібська УПЦ МП.

В козині встановлено пам’ятники :

Напроти селищної ради стоїть пам’ятник воїнам, що захищали Козин від фашистських загарбників. Поранений воїн піднімає знамено перемоги, вперто не здаючись ворогам. Наразі пам’ятник знову стає символом незламності духу мешканців селища у боротьбі за правду та землю своїх дідів.

 • Загиблим односельчанам у Великій Вітчизняній війні ;
 • Козинській партизанській підпільній організації « Честь і Батьківщина » ;
 • жертвам голодомору 1932-1933 років ;
 • Анатолію Солов’яненку (надмогильний).

Козин пишається своїми видатними земляками :

 • Іваном Мироновичем Чиженком – професором, академіком Національної Академії наук України ;
  Chyzhenko.gif

  Іва́н Миро́нович Чиже́нко

  З 1941 по 1945 рік Іван Миронович Чиженко брав безпосередню участь в боях на фронтах Великої Вітчизняної війни, пройшовши славетний шлях від Волги до Ельби і Праги. Нагороджений двома орденами Вітчизняної війни II ступеню, орденом Червоної Зірки, бойовими медалями.

  Після демобілізації з Радянської Армії Іван Миронович поновив наукову та педагогічну діяльність в Київському політехнічному інституті, пройшовши шлях від асистента до професора. У 1949 році захистив кандидатську, в 1963 – докторську дисертацію.

  Створив наукову школу в галузі вентильно-перетворювальної техніки.

  Під його керівництвом  підготовлено 50 кандидатів та докторів наук. Його лекції прослухали понад 20 тисяч студентів.

  Ним опубліковано понад 300 наукових праць, в тому числі 15 книг. Має 32 авторських свідоцтва на винаходи, які отримали широке визнання.

 • Петром Петровичем Федоренком – доктором технічних наук, дійсним членом Академії будівництва та архітектури України
 • Загородньою Світланою Петрівною – заслуженою артисткою України.

Відпочинок

В селищі побудований новий будинок культури загальною площею 1850 м2 з кінозалом, та приміщеннями для культурно-масової роботи. Працює селищна бібліотека з книжковим фондом в 20 тис. примірників, дитяча школа мистецтв. В козині існує молодіжний хореографічний ансамбль « Юність».

Також функціонують Козинська мед амбулаторія, приватна стоматологічна клініка, ще одна приватна клініка, санаторій « Пролісок», оздоровчі табори для дітей і школярів : « Ясний », « Дніпро », « Дозвілля », « Каштан », « Буревісник », а також 9 баз відпочинку від Київських підприємств та установ.

Сучасний стан

Сьогодні землі Козинської селищної ради є не тільки місцем відпочинку киян, але й місцем елітної забудови. Останнім часом Козин називають «українським Беверлі Гіллз». Заповідні території, чудові краєвиди, голубі плеса ставків і заплав, мальовничі схили Дніпра і близькість Києва роблять цю місцевість дуже популярною для столичних можновладців. Тут мають будинки або будуються майже всі топ-чиновники і народні депутати, хоча офіційно ці «хатинки» вартістю у мільйони доларів оформлені на інших власників. Вважається престижним мати в цьому районі віллу з виходом до води, міні-гаванню, тенісним кортом і садом.

На території Козина знаходяться елітні котеджні містечка «Золоті Ворота», «Сосновий бор», «Романово».

Але місцевих мешканців сусідство з вітчизняною елітою зовсім не тішить. Київська еліта будується, наступаючи на ландшафтні землі. Ще в 1994 році Указом Президента України було створено ландшафтний заказник «Козинський» (бо вже тоді фахівці зрозуміли складність екологічної ситуації навколо Києва). Згідно із законодавством України, заказники повинні використовуватися в оздоровчих та рекреаційних цілях. Рекреаційне використання передбачає створення зон відпочинку, застосування туристичних маршрутів, адаптацію можливостей природного фонду під потреби аматорського спорту тощо.

Але віднедавна декому забракло місця, і заказник «Козинський», що розташований на цій території, став привабливою можливістю розширення зони забудови і, напевне, способом особистого збагачення. Тож нині там засипають русла річок, що є місцем нерестилища дніпровських риб, захоплюють землі, намивають дамби, знищують як ландшафт, так і представників флори та фауни, які входять до Червоної книги України.

Багато хто вважає Козин «мікрорайоном» Києва. Прикро, що така думка існує і в Київський раді, яка вважає, що майже половина козинських земель є власністю Києва.

Сьогодні одна сотка в Козині коштує не менше десяти тисяч доларів. Дуже швидко земля для козинців перетворилося в джерело збагачення – безкоштовно дістаючи ділянки від селищної ради, вони їх тут же продавали і збагачувались на десятки тисяч доларів. Безкоштовної землі на всіх не вистачало, до того ж непрозора система розподілу землі нікого не задовольняла, тож в селищі почали виникати страшенні конфлікти в трикутнику «населення – рада – селищний голова».

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s